Financování bydlení i se záznamem v registrech


Zajisté jste už slyšeli o registrech dlužníků jako Solus, BRKI, NRKI, CERD nebo CBCB.

eura

Ve všech případech jde o registry, které nesou údaje o bonitě klienta jako například jeho platební morálku, množství jiných půjček, atd. Jsou zde i záznamy například o plnění závazků vůči službám operátorů a podobně.
A také jste možná vyzkoušeli na vlastní kůži, jak moc těžké je získat s takovým záznamem úvěr, půjčku, hypotéku. V bance vám žádost okamžitě zamítnou a nepomůže ani fakt, že máte třeba uvedený rest v registrech již dávno splacený. Záznamy jsou totiž veřejné cca 5 let a teprve potom si můžete požádat o jejich vymazání.

Tím se komplikuje situace především lidem, kteří potřebují peníze na řešení bydlení jako je rekonstrukce, stavba či koupě domu nebo bytu. Jsou však ještě možnosti, které registry nijak zvlášť nelustrují jako například nebankovní hypotéka bez registru.

Mnohé nebankovní společnosti buď záznamy nekontrolují vůbec, nebo aspoň tolerují určité informace z registrů dlužníků.

Důležitou podmínkou pro ně je ručení nemovitostí, které pokryje požadovanou částku. Obvykle je možné získat hypotéku do výše 75 až 95% tržní hodnoty nemovitosti. Podmínky pro získání si každá společnost určuje individuálně a v případě záznamu v registrech to může být třeba ještě podmíněno ručitelem, spoludlužníkem, vyšším úrokem, nižší částkou, kratší dobou splácení, atd.
Nebankovní hypotéka bez registru je řešením pro úplně všechny klienty ať už se záznamem nebo bez něj. Může to být pro někoho nová šance a i když někdy v minulosti pochybil, stejná chyba se nemusí opakovat znova. Ručení nemovitostí je totiž dost vysoký závazek a proto si každý klient musí pečlivě rozmyslet, jestli bude schopen svých závazků dostát.

smlouvy

Je skvělé dostat příležitost a důležité je nezklamat a zbytečně se nedostat do finančních problémů.

5/5 - (4 votes)