Veterinární služby

Každý majitel, který vlastní nějaké zvíře a je zodpovědný, jistě někdy bývá ve spojení s veterinárním lékařem. Dává totiž svého pejska, kočičku či jiného mazlíčka očkovat, odčervit a podobně. I naši mazlíčci někdy onemocní, nebo mají nehodu, při které se zraní, ať už to je při konfliktu s jiným zvířetem, obranou majitele, či jeho nezodpovědností. Veterinární péče je drahou záležitostí, protože na rozdíl od zdravotních služeb pro lidi, jí celou hradí majitel zvířete, útulek a podobně.
zraněný pes
Jsou i takový majitelé, kteří své zvířata zanedbávají, jsou ve špatném výživovém stavu, jsou plní parazitů a při projevu nějaké nemoci, jsou bez milosti vyhozeny někde v lese či jiném odlehlém místě, bez pomoci. Naštěstí se najdou dobří lidé, kteří tyto zvířecí smolaře dopraví k veterináři, nechají je ošetřit či jim zajistí odchyt a péči v útulcích.
V dnešní době si zodpovědní majitelé zvířat mohou uzavřít i pojištění na zdravotní a léčebné výlohy pro své mazlíčky. A v případě nutnosti nějaké operace se takové pojištění opravdu velice vyplatí.
vyšetření kočky
Každý veterinární lékař by měl provádět ve svých ordinacích osvětu proti nechtěným rozmnožením zvířete zásahem jako je dočasná či trvalá kastrace, aby nepřibývalo vyhozených mláďat předčasně a do nevhodných podmínek, které je často stojí život. Už dávno minuly, doufejme, doby, kdy nechtěná štěňata či koťata končili svůj život v rybníce či kýblu vody utopením. Když už k takové věci, jako neplánovaný vrh dojde, je jistě humánnější způsob odnesení a uspání veterinářem, nebo zajištěním zájemců o mláďata.
Služby veterinárních lékařů jsou velmi specifické, na jedné straně mají životy zachraňovat a na straně druhé, je brát. To určuje i určitou psychickou náročnost tohoto povolání a služby zvířatům i jejich majitelům. Máte také nějakého mazlíčka, jak se o něho staráte?