Stres útočí! Je opravdu jen špatný a jak nad ním zvítězit?

Hodný stres neboli „eustres“

Tento druh stresu není vůbec špatný. Díky němu jsme možná zvládli maturitu nebo získali vysokoškolský titul. Někteří z nás se jinak než ve stresu učit nedokážou. Potřebujeme vědět, že nám nezbývá moc času do zkoušky a informace vstřebáváme mnohem lépe. Možná i v pracovním procesu potřebujeme, aby nám – lidově řečeno – hořel termín, abychom se vybičovali k výkonům.

zdravý_stres

Eustres není pro člověka nijak škodlivý, naopak jeho vliv na náš organismus bývá pozitivní. Musíme si ale dát pozor, aby netrval příliš dlouho a nezměnil se v dlouhodobý stres.

Když je stres nezdravý

Pokud je naše tělo vystaveno stresu příliš dlouho, většinou se to projeví na našem zdravotním stavu. Začneme mít problémy se spaním, zvýší se nám krevní tlak nebo budeme unavení. Projevem stresu může být cokoliv. Důležité je si tuto fázi uvědomit a vyhledat odborníka. Pomoci vám může psychiatrie, psychologie nebo psychoterapie Praha Drahomirasinova. Záleží na vás, jaký druh pomoci preferujete. Jen neignorujte signály vašeho těla, protože fyzický stav se bude stále zhoršovat, pokud nevyléčíte svou duši. A jaká je prevence proti stresu?

Něco není v pořádku

Zvyšuje se vám tep, hůř se vám dýchá, nemůžete souvisle mluvit. I to jsou projevy stresu. Co s tím? Zavřete oči a zhluboka dýchejte u otevřeného okna. Pokud můžete, běžte se projít do přírody na čerstvý vzduch.

ve_stresu

Vybijte se v posilovně u boxovacího pytle, zacvičte si jógu, vybarvujte antistresové omalovánky. Každý člověk by si měl najít nějaký únik ze stresu. Něco, co právě jemu vždy pomůže. Dávejte si pozor na přejídání či naopak nechuť k jídlu a vyhněte se alkoholu či jiným drogám. Ty totiž váš problém nevyřeší. Možná budete mít chvíli pocit, že je všechno v pořádku, ale věřte, že tento stav brzy odezní a po vystřízlivění vám bude ještě hůř. Pročistěte si hlavu v lese na procházce a zkuste přijít na to, co vás trápí. A nebojte se kontaktovat odborníka.