Ruský kontrolní úřad se chystá tvrdě zasáhnout!

Všichni jsme si vědomi toho, že v Rusku je všechno možné.
Takže nikoho z nás nepřekvapí, že v posledních pěti letech zavedlo Rusko přísnější zákony právě v technologické oblasti. Vyhledávače například odstraňují některé „nevhodné“ výsledky a zároveň poskytovatelé služeb pro zasílání zpráv jsou tlačeni k tomu, aby sdíleli šifrovací klíče s ruskými bezpečnostními službami. Pokud se jedná o sociální sítě, tak ty musí ukládat data ruských uživatelů na ruské servery.
rusko moskva
Úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi už několikrát v posledních měsících napadl Facebook a Google, že právě nedodržují místní zákony, a proto Putinova administrativa připravila sadu tvrdých pokut. Podle tohoto návrhu by tedy měla být firmě, nedodržující ruská pravidla, vyměřena pokuta do jednoho procenta ročních příjmů v Rusku. Google v roce 2017 udělal v Rusku tržbu 45,2 miliard rublů. Pro úplnou představu je to tedy 15,7 miliardy korun českých. Uvedená pokuta by podle novely měla být uložena jedné firmě za každé jedno zjištění porušení pravidel.
V této chvíli Rusko využívá dva nástroje pro dodržování svých zákonů, a to zmiňované pokuty, které sahají až do výše několika tisíc dolarů nebo samozřejmě blokaci problematických služeb. Aktuálně probíhá šetření Úřadu pro dozor nad internetem a komunikacemi „Roskomnadzor“ a Google tak čelí maximální pokutě 700 000 rublů.
google vyhledávací stroj
Roskomnadzor také již v dubnu roku 2018 varoval Facebook, že by jeho fungování v Rusku mohl zablokovat, protože nedodržuje pravidla. Tedy konkrétně klíčovou podmínku, a to již zmiňované ukládání dat o ruských uživatelích v Rusku, nikoli jinde v zahraničí.
ochrana pc
Toto však nebylo první varování, protože Facebook dostal varování již předcházející rok, ale neprovedl nápravu. Mohlo mu být také varováním, že se bude tvrdě Rusko domáhat dodržování předpisů, a to na základě známé zkušenosti se sítí LinkedIn, která varování neuposlechla, a byla tak zablokována.