Nesnadná role sportovních komentátorů

V České republice je poměrně široká základna špičkových hráčů a síť zimních stadionů, i když pochopitelně nemůžeme v tomto směru konkurovat některým severským zemím.

hokejový stadion

Kdo z vás někdy zavítal na hokejový zápas přímo na stadion, zakoupil si vstupenku a posadil se přímo do hlediště nad hrací plochu, mohl alespoň srovnávat, jaké je to být v centru dění, a jaký odlišný pocit je, sledovat utkání na televizní obrazovce, anebo jej dokonce poslouchat v rádiu. Televize vám pohodlně zopakuje klíčové záběry z několika úhlů, takže o nic podstatného nepřijdete, ale především dokážete ocenit práci sportovních komentátorů. Prožívají adrenalin společně s námi všemi a zároveň musí být schopni své emoce krotit tak, aby zvládli svým slovním projevem celou situaci popsat.
soči 2014

Legendy mezi sportovními komentátory

„Lála přihrává Pašekovi, ten je sražen na mantinel, ale stále drží puk, vzápětí se ho ujímá Larionov, přihrává Krutovovi, střela, Šejba zachytil a můžeme jít dopředu, do útočného pásma nabíhá Hořava, střela,… a pohotový zákrok brankáře Myškina.“ Tak něco takového jste mohli zaslechnout v rozhlasovém vysílání v květnu 1985, kdy v Praze vrcholilo Mistrovství světa v ledním hokeji. V pražské sportovní hale měla svá pevná stanoviště komentátorská zákoutí rozhlasových a televizních reportérů. Jedním z nich byl Karel malina, rozhlasová legenda, která dokázala pohotově a s nebývalou slovní zásobou alespoň slovy přiblížit posluchačům na rozhlasových vlnách nejen hokejové zápasy, ale i mnohé republikové atletické mítinky. Osobnost Karla Maliny už není mezi námi, ale jeho hlas je možné občas zaslechnout na webových stránkách sportovních fanoušků v oblasti mluveného slova.
digitální fotoaparát

Z televizní obrazovky jistě všichni dobře znáte Michala Suchánka, jeho nejslavnější rolí byl Karel Mácha ve Sněženkách a machrech z roku 1982. Možná však nevíte, že jeho otec Jaroslav Suchánek je jedním z nejslavnějších sportovních komentátorů z bývalého Československa. Jeho hlas jste mohli zaslechnout ze všech 15 ročníků cyklistického Závodu míru, z 19 ročníků skokanského Intersportturné a z olympijských her v Soulu, Moskvě, Grenoblu, Insbrucku, Sarajevu a Sapporu.