Kyselina citronová: s těmito 6 triky bude čištění radost.

1. Kyselina citronová pomáhá s odvápněním:

·                   Když zředíte kyselinu citronovou s vodou, máte skoro dokonalý prostředek na odvápnění vodovodního kohoutku, sprchové hlavice či rychlovarné konvice. Navíc ji můžete využít i na  myčku nádobí, pračku a vše ostatní, co přichází do kontaktu s vápenitou vodou.
·                   Obecně platí, že poměr míchání 2 až 3 lžíce na jeden litr vody je dokonalý pro boj se vzdorujícím vápníkem.
·                   Pro odvápnění pračky a myčky na nádobí jednoduše nalijte do prázdného stroje asi šest polévkových lžic a nechte přístroj běžet při střední teplotě. Pří příliš velké teplotě chemická reakce kyseliny citronové tvoří citrát vápenatý, ten je těžko rozpustný a může se ukládat ve strojích. Proto upřednostňujte bezvodou kyselinu citronovou. Bezvodá kyselina dokáže odolat vyšším teplotám.
plátky limetky

2. Kyselina citronová jako univerzální čisticí prostředek:

Chcete-li vytvořit univerzální čisticí prostředek pro vaši koupelnu, promíchejte 80 gramů kyseliny citronové se 100 ml prostředku na mytí nádobí a šálku vody a nalijte směs do rozprašovací lahve. Svůj čistící prostředek můžete – stejně jako komerční čisticí prostředek, stříkat na různé povrchy, poté nechat na chvíli působit a pak opláchnout vodou.
 

3. Kyselina citronová odstraňuje rez:

Dejte své rezavé předměty do směsi kyseliny  a vody a nechte působit přes noc. Ráno byste měli vyjmout předmět již bez rzi.

4. Kyselina citronová slouží jako změkčovadlo tkanin:

Cenově výhodná alternativa – také bez plastů! Kyselina citronová  je běžným změkčovadlem, ale pouze pro bílé prádlo. Rozpusťte asi 4 čajové lžičky v jednom litru vody a umístěte do přihrádky ve vaší automatické pračce. Vedlejším účinkem je – nejen že změkčuje prádlo, ale také působí proti vápníku v bubnu.

5. Kyselina citronová odstraňuje skvrny po potu:

Žlutá změna barvy v oblasti podpaží, například na bílých košilích, je způsobena reakcí potu a hliníku, ten se nachází ve většině deodorantů. Normální vyprání  v pračce nepomůže, kyselina citronová však ano,  má schopnost svázat kovy.
1.                     Rozpusťte 15 gramů kyseliny citronové v 1 litru vody.
2.                    Nechte své  oblečení pracovat přes noc.
3.                     Následující den prádlo vyperte jako obvykle.
nerezová pračka

6. Kyselina citronová v kuchyni:

·                    Potravinářská kyselina citronová se často používá  při výrobě  džemu. Dodává extra chuť a slouží jako konzervační látka.
·                    Při domácím užití kyseliny citronové v potravinách je nutná opatrnost. Jelikož se s ní setkáváme každodenně ve zpracovaných potravinách –  používá se v potravinářství jako regulátor kyselosti a roztavené soli, tak příliš velké množství této látky poškodí například zubní sklovinu. Pokud jste skeptičtí vůči průmyslově vyráběné kyselině citronové, využijte při vaření čerstvé a méně koncentrované citronové šťávy.