Jak se zachovat při úniku vody v domácnosti

Přišli jste domů ze zaměstnání nebo ze školy a namísto očekávané pohody se u vás doma rozhostí hustá atmosféra, že by se dala krájet nožem? Může za to prasklá vodovodní trubka ve zdi – docela banální závada, ovšem pouze tehdy, budete-li postupovat správně a hlavně rychle a rázně.

Zavolejte instalatéry hned a nečekejte do rána – unikající voda v domě či v bytě je závažnou závadou, jejíž odstranění vyžaduje rychlý zásah odborníků. Kdo z vás se domnívá, že by to klidně mohlo počkat až do druhého dne, může se hluboce mýlit, protože i přes urychlené uzavření hlavního uzávěru vody může dojít k nebezpečným a někdy i k život ohrožujícím situacím.

vodovodní potrubí

Obujte si gumovky nebo gumové pantofle – velkou chybu dělají lidé, kteří po objevení mokré mapy na zdi, pod níž zřejmě došlo k poškození vodovodního potrubí či armatur, chodí v bytě naboso. Jde totiž o to, že voda může snadno a velmi rychle proniknout až do elektroinstalace, a zprostředkovat vám svým vodivým prostředím přímý kontakt s elektrickým proudem. Jinými slovy, šlápnout bosou nohou do kaluže vody se vám může stát osudným, proto si obujte nějakou gumovou obuv, která je nevodivá.

instalatérský hasák

Vypněte hlavní jistič – pro jistotu vypněte hlavní jistič, abyste zabránili úrazům elektrickým proudem. Vyplatí se být do příjezdu instalatérů třeba i potmě a i při svíčkách, protože s vypnutým hlavním jističem se nikomu z vaší rodiny nic nemůže stát.

Nehledejte místo úniku vody sami – dříve se hledalo místo defektu unikající vody velice obtížně, víceméně pouze vizuálně, takže to mohlo provázet bourání omítky a zdiva. Dnes se to však provádí moderními metodami například poslechovou tyčí anebo formovacím plynem. Setrvejte tedy do příjezdu instalatérů doma v klidu a nekomplikujte si zbytečně život oklepáváním omítky. Vyhledávání úniku vody je dnes velice jednoduché a rychlé a odstranění závady pak netrvá tak dlouho, jako tomu bývalo před třiceti, čtyřiceti lety.