Jak by mělo vypadat funkční zahradní posezení?


Zahradní posezení bez střechy je jako spižírna bez uzenin. Není to prostě ono. Střecha je základní ochranným prostředkem nejen proti slunci, ale i dešti.

Jak by mělo vypadat funkční zahradní posezení?

Vybudovat si na zahradě posezení není vlastně žádný velký kumšt. V podstatě stačí někde sehnat pár židlí, jeden stolek a postavit je na vybrané místo. Problém je, že takto to nevypadá příliš dobře. Naštěstí má většina lidí i nějaké to estetické cítění, takže nad budováním takovéhoto projektu alespoň trochu přemýšlí. Ještě před instalací nábytku to chce mít vhodnou podlahu. Ta může být z kamene, dlažby či ze dřeva a kupodivu nemusí být vůbec drahá. Jsou i podlahy, které si i naprostý laik může sestavit svépomoci. Ovšem žádná velká hitparáda to tedy nebude.

Pergola u zdi

Pak už je na řadě nábytek. Ten by měl být specializovaný, tedy venkovní. Klasický určený do interiéru by venku příliš dlouho nevydržel. Zde je možné docela dost ušetřit. Existují sety za pár stovek, ale kdo chce, aby jeho posezení alespoň trochu vydalo, ten si koupí něco lepší než plastové židle. Vhodný je třeba speciální kovový nábytek nebo posezení z ratanu. To e dá snadno sehnat i z druhé ruky. I tak bude vypadat dobře. No, a jako poslední položka na pomyslném seznamu by měla být střecha.

Ta by rozhodně chybět neměla, jelikož letní sluníčko dokáže hodně ubližovat a zmoknout také nikdo nechce. Proto je vhodné hned ze začátku vyřadit slunečníky, které se proti dešti příliš nehodí. Mnohem lepší je pořídit si moderní pergolu stavebnicového typu, která je nejen funkční, ale zároveň cenově široce dostupná. Když se navíc vybere dobrý model, může z ní být i okrasný prvek. Na českých zahradách je jich stále tak málo.

Pergola

Modelů, ze kterých je možné si vybrat, je opravdu přehršel. Hodně záleží na tom, kde přesně má konstrukce stát a podle toho si pak vybrat. Jinak vypadá pergola ke zdi domu, jinak pak samostatně stojící. Důležitý je i materiál. V tomto oboru stále vede dřevo, ale už jen o trochu. Dohání ho totiž takřka nezničitelný hliník, který rovněž i docela dobře vypadá. A to nejen v moderně designovaných zahradách.